fot. Honorata Karapuda / Universal Music Polska
fot. Honorata Karapuda / Universal Music Polska

Dorota Miśkiewicz

Wokalistka, kompozytorka, autorka tesktów, pomysłodawczyni i „spoiwo artystyczne” bezprecedensowego projektu PIANO.PL (premiera płyty cd I dvd z koncertu live – 28 października 2016), podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach  z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji: m.in. Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, Krzysztof Herdzin, Dominik Wania, Piotr Orzechowski “Pianohooligan”, Grzegorz Turnau, Lutosławski Piano Duo (Bartłomiej Wąsik i Emilia Sitarz).

Jej konsekwencja, zapał, wyobraźnia, talent oraz magnetyczna osobowość zaowocowały wydarzeniem, po którym 1200 osobowa publiczność wstała owacyjnie z krzeseł w niecałe trzy sekundy po wybrzmieniu ostatniego utworu, a bisom nie było końca. Za koncert i płytę PIANO.PL Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody Fryderyk w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki i zwyciężyła w plebiscycie Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategoriach Jazzowe Wydarzenie Roku  i  Album Roku.

Dorota Miśkiewicz ukończyła klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na skrzypcach gra nadal (m.in. w projektach Włodzimierza Nahornego dedykowanych Chopinowi, Szymanowskiemu, Karłowiczowi), ale szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim za sprawą dokonań wokalnych. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka „Um Pincelada” spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Ten duet pociągnął za sobą kolejny – piosenkę „So gia” nagraną ze światowej sławy pianistą, Stefano Bollanim. Ma na swoim koncie współpracę z: Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.

Zakotwiczona w jazzie, wielokrotnie wypływała na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Szczególnie bliska jest jej muzyka brazylijska, czego wyrazem była m.in. płyta “Caminho”, na której partie perkusjonaliów nagrał wybitny, brazylijski perkusjonista, Guello. Interesującym eksperymentem była także płyta i trasa koncertowa „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” realizowane przez Dorotę z grupą Kwadrofonik, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej.

Nagrała 6 autorskich płyt, niezliczona jest także liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów.

Aktualne programy koncertowe

PIANO.PL

Dorota Miśkiewicz – Tak Jak W Kinie ft. Leszek Możdżer, Atom String Quartet
Dorota Miśkiewicz – Ostatni ft. Lutoslawski Piano Duo, Atom String Quartet

 

Koncert z towarzyszeniem zespołu

Odtwórz koncert

 

Dorota Miśkiewicz & Kwadrofonik
“Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci”

Odtwórz zwiastun

 

Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski

Odtwórz koncert

 

Dorota Miśkiewicz & Atom String Quartet

© 2019 Oficyna Artystyczna 13 Kotów. Design: ujma.pl